Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Шопінг

Коли шопінг перетворюється на хворобу

В Америці психіатри, збираються вносити в довідники з психіатрії нове захворювання - нав'язливий і всепоглинаючий шопінг. Імовірно це нав'язливий стан притаманне 10 млн американців. Нав'язлива ідея займатися шопінгом приймає такі форми, коли людина стає не в змозі впоратися з виникає тягою до покупок. Більшість таких людей просто стає банкрутами, оскільки не можуть контролювати грошові витрати.

У Британії цю хворобу називають компульсивним шопінгом. Його відносять до нервових розладів, якими, на думку британських психотерапевтів, страждає від 2 до 8% населення.Нерідко нав'язливий стан робити покупки часто просто висміюється. Тим часом відомі випадки, коли ця пристрасть приводила до самогубства, тому оточуючим людям не слід так ставитися до цієї серйозної проблеми. Тим більше, що самі шопоголіки заперечують свою залежність і одночасно соромляться її набагато сильніше, ніж алкоголіки чи наркозалежні.

Американський психолог Бенсон вже 12 років досліджує проблему шопоголизма, його причини та наслідки. Ця жінка почала виступати по телебаченню і радіо, щоб звернути увагу громадськості на серйозність ситуації, що виникла. Вона створила в Нью-Йорку центр, в якому залежним від шопінгу людям пропонують пройти 10-тижнів-ний курс лікування.

Тим часом у Європі до проблеми шопоголизма ставляться з більшим розумінням. Так, наприклад, скандинавські психологи, що займаються лікуванням різних залежностей, радять людям, що не контролюючим себе при здійсненні покупок, терміново зайнятися самотерапією, а якщо вона не допоможе, лягти в клініку. Проблема полягає лише в тому, що страждаючі шопінгової залежністю люди не завжди розуміють, що з ними насправді відбувається, і наскільки це серйозно. Нерозуміння і безсилля перед вчиненням небажаних вчинків приводять людину до депресії. Психологи, до яких вони звертаються, часто намагаються лікувати людину саме від депресії, яка є лише супутнім станом. Глибинні причини шопоголизма часто так і залишаються нерозкритими.

Психіатри давно вже вивчають оніоманіі як психічну аномалію або хвороба. Ще в 1909 р. відомий психіатр Крепелін, досліджуючи феномен пристрасті до покупок, назвав людей, страждаючих цим порушенням психіки, оніоманьякамі. Його послідовник Е. Блейлер класифікував оніоманьяков, поставивши їх в один ряд з ігроманами, клептоманами і алкоголіками у розділі Імпульсивні психози Крепеліна.

Блейлер у своїх роботах так описував хворих опіоманію: Покупки відбуваються імпульсивно і ведуть до безглуздих боргах, поки крах на деякий час з'ясовує становище, але лише до певної міри, бо хворі ніколи не визнають всіх боргів ... маємо завжди справу з жінками ... Істотним є імпульсний момент, те, що хворий інакше не може ... хворі не в змозі ні про що думати, не в змозі уявити собі наслідки своїх безглуздих вчинків і вирішити, що цього можна не робити (Посібник з психіатрії т. 1; с. 464).

В даний час цей стан по науковому називають аддикцией до покупок, або компульсивними покупками. Особливо пильну увагу ця хвороба стала залучати дослідників в останньому десятилітті. На їх думку, адикція до покупок набула масового характеру. Причиною цього є розвиток суспільства споживання. Саме в цей бік просувається еволюція суспільства в сучасних розвинених країнах

До такого стану неухильно рухається і Росія. Особливо яскраво це проявляється у великих містах. Це не дивно, якщо враховувати те, що довгий час російське суспільство існувало в умовах тотального дефіциту. Таке становище стало сприятливим грунтом для розвитку масової адикції до покупок. Більше того, ця болюча пристрасть може стати набагато важчою проблемою, ніж в інших країнах, набагато раніше перейшли на рівень споживчого достатку.

Оніоманія найчастіше зустрічається серед представників середнього класу. Причинами масовості цього явища став розвиток реклами, інституту кредитування, спрощення оплати за допомогою кредитних карток і ін

Близько 30 років тому шопоманія як хвороба була детально описана П. Слатер під назвою адикція до багатства. Т. ОТуін і Р. Фабер дали характеристику компульсивному шопінгу, описавши його як хронічне, повторюване здійснення покупок, яке стає первинним відповіддю на негативні події і почуття.

Згідно Фаберу і ОТуіну, адикція до витрати грошей починається зазвичай у віці 30 років. Середній вік хворих цим станом становить 39 років. Оніоманіі страждають переважно жінки (92% з усіх хворих). На думку цих вчених, всього в світі цим видом адикції серйозно страждає 1,1% населення.

 

Психіатр Р. Мілтенбергер і його співробітники визначили, що захворювання починається ще в молодому віці (14-18 років). За даними дослідника Д. Блека оніоманія зустрічається у 2-8% серед усього населення планети, з яких жінки складають 80-95%. За даними А. Бенсо-на, в США аддикцией до покупок страждає від 1% до 10% населення.

Оніоманія супроводжується багатьма негативними явищами - такими, як:

накопичення великих боргів (у 58,3% випадках захворювання);

нездатність погашати заборгованість (у 41,7% випадків);

негативна реакція оточуючих (у 33,3% випадків);

судові та фінансові наслідки (в 8,3% випадків);

кримінальні проблеми з законом (у 8,3% випадків);

почуття провини (у 45,8% випадків).

Фабером і ОТуіном була запропонована шкала, яка містить 7 пунктів, за якими можна визначити, чи страждає людина оніоманіі.

У 1990-х рр.. Фабер і ОТуін склали опис типів адикції до витрати грошей відповідно до діагностичними критеріями DSM-HI-R для обсесивно-компульсивного та адиктивної розладів. Для діагностики захворювання вони запропонували 4 критерії, з яких досить наявність одного, щоб поставити діагноз:

часто виникає заклопотаність покупками або раптові пориви небудь купити, відчуваються як непереборні, нав'язливі і безглузді;

регулярно відбуваються покупки не по кишені, часто купуються непотрібні речі або ходіння по магазинах займає значно більше часу, ніж спочатку планувалося;

 

заклопотаність покупками, раптові пориви купити або пов'язані з цим особливості поведінки супроводжуються яскраво вираженим дистрессом, неадекватною тратою часу, стають серйозною перешкодою як у повсякденному житті, так і в професійній сфері або тягнуть за собою фінансові проблеми (наприклад, борги або розорення); 

надмірне захоплення покупками або ходінням по магазинах необов'язково проявляється в періоди гіпоманії або манії.

Основним симптомом оніоманіі є повторюване, непереборне бажання здійснювати безліч покупок. У проміжках між шопінгом у хворого наростає психічна напруга, яке він намагається послабити черговою покупкою. Після такої поведінки зазвичай виникає почуття провини. Позитивні емоції, порівнянні з ейфорією, через які і відбуваються повторні покупки, виникають тільки безпосередньо під час шопінгу. У цілому оніоманьякі відчувають багато емоцій. Причиною зростаючого негативу стають зростаючі борги, проблеми у взаєминах з родиною, іноді проблеми з законом.

У 50% випадків адикція до покупок поєднується з тривожним розладом 45,8% оніоманьяков мають також хімічну залежність, в тому числі 20% з них страждають алкоголізмом, 20,8% - харчовими аддикциями. Крім того, 18% хворих оніоманіі страждають також депресією (18%).

За допомогою спеціальних досліджень було виявлено, що при адикції до покупок у хворих часто виникають харчові розлади - такі, як анорексія і булімія. У той же час люди, які страждають харчовими розладами, частіше схильні оніоманіі, ніж здорові в цьому плані.

На думку деяких учених, адикція до витрати грошей може бути включена в сімейний і навіть генетичний клінічний спектр розладів, на зразок адиктивних і афективних розладів. Таке припущення підтверджується тим, що 32% хворих депресією повідомляли про випадки неконтрольованої витрати грошей для здійснення покупок у своєму житті. Цікаво, що всі ці хворі були жінками

Дослідниками було також зазначено, що у жінок, які страждають оніоманіі, частіше зустрічається ризик виникнення депресії, клептоманії, булімії, а також хімічних залежностей, зокрема зловживання бензодіазепінами.

Дослідження людей, схильних компульсивному шопінгу і мають коморбідних патології показали, що у 95% обстежених протягом життя ставився діагноз афективного розладу, у 80% - діагноз тривожного розладу, у 40% - діагноз розлади звичок і потягів, у 35% - діагноз розлади прийому їжі. У найближчих родичів цих хворих також часто траплялися афективні розлади.

У ході досліджень також зазначалося, що 69% обстежених пацієнтів, які отримували лікування тімполептіка-ми, помітно рідше стали здійснювати неконтрольовані покупки, а у деяких спостерігалася повна ремісія в цьому відношенні.

Подальші дослідження виявили деякі випадки психіатричної коморбидности у шопоголіків:

соціальна фобія (у 64% хворих);

велика депресія (у 45% хворих);

обсесивно-компульсивний розлад (у 41% хворих);

посттравматичний стресовий розлад (у 32% хворих);

генералізований тривожний розлад (у 32% хворих);

розлади прийому пиши (у 32% хворих);

специфічні фобії (у 27% хворих);

панічний розлад (у 27% хворих).

Зробивши аналіз 46 випадків адикції до покупок, вчений С. Шлозер описав приблизний портрет оніоманьяка початку 90-х рр..:

жінка приблизно 31 року (хвороба почала розвиватися приблизно в 18 років);

під час шопінгу в основному проявляється пристрасть до придбання одягу, взуття та компакт-дискам;

її борги сягають 5,5 тис. доларів при середньому річному доході - 23,5 тис.;

протягом життя їй ставили психіатричний діагноз, найчастіше пов'язаний з тривожним розладом, зловживанням ПАР або афектних розладом;

вона має всі ознаки розладу особистості (обсесивно-компульсивного, прикордонного або ухиляється типів).

Додати коментар


Захисний код
Оновити