Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Оніхомікоз нігтів: лікування

Практично десята частина населення всієї нашої планети має оніхомікоз (мікоз) нігтів (tinea unguium або onychomycosis). Причому поширене це захворювання повсюдно. Підвищується захворюваність з віком до 30% (після настання 65 років) і пов'язано це завжди, перш за все, з ожирінням, патологією судин, цукровим діабетом і остеоартропатія стопи.

Основним збудником цього захворювання є Trichophyton rubrum. При всьому цьому близько чверті інфекцій нігтів можуть бути викликані дріжджовими і пліснявими грибками які стійкі до цілого ряду протигрибкових препаратів.Що відбувається (патогенез) при мікозі? В першу чергу уражаються нігті і шкіра стопи, особливо при носінні тісного взуття. На стопах оніхомікоз зустрічається в 3-7 разів частіше в порівнянні з китицями. Можна виділити його основні клінічні форми:
a) дистально-латеральна,
b) проксимальна,
c) поверхнева.

Залежить це від місця впровадження збудника. Найчастіше зустрічається дистальна форма. У цьому випадку елементи грибка проникають з ураженої шкіри вглиб нігтя в тому місці, де відбувається порушення з'єднання вільного або дистального кінця нігтя з шкірою. Розповсюдження інфекції відбувається до кореня нігтя. При цьому необхідною умовою її просування повинно виступати перевищення швидкості росту цього гриба над природного швидкістю росту нігтя. З віком ріст нігтів сповільнюється (після 65-70 років до 50%), що і призводить до переваги мікозу нігтів у людей літнього віку.

Клінічними проявами дистальній форми оніхомікозу є:
• втрата нігтьової пластиною своїй прозорості (онихолизис), що виявляється у вигляді білуватих або жовтих плям в товщині нігтя,
• піднігтьового гіперкератоз, через якого ніготь стає стовщеним.
У випадку більш рідкісної форми - проксимальної, грибки проникають крізь проксимальний валик нігтя. При цьому жовті або білі плями з'являються біля кореня нігтя в його товщі. У разі поверхневого прояви оніхомікозу на поверхні пластини з'являються плями.

Будь-яка форма хвороби з плином часу цілком може призвести не тільки до поразки всіх нігтьових відділів, але також і до руйнування пластини нігтя з подальшою втратою функцій. Такі варіанти слід віднести до так званої тотальної дистрофічній формі. Супутником мікозу нігтів є пароніхія або запалення навколонігтьової валика. Як результат загострення цієї паронихии можуть виникнути дистрофічні зміни самого нігтя, що проявляються поперечними борознами на його пластині.

Головний спосіб підтвердження поставленого діагнозу - мікроскопія патологічного матеріалу у вигляді фрагментів нігтьової пластини і матеріалу, вискобленний-під неї. А також подальший посів матеріалу з виділенням всіх культур. Варто відзначити, що проведення останньої процедури не завжди можна зробити, так як вона доступна далеко не кожній вітчизняної лабораторії.

Лікування оніхомікозу нігтів

Для лікування оніхомікозу нігтів застосовують місцеву та системну терапію, а також їх поєднання (комбіновану терапію). Місцева терапія може застосовуватися тільки у випадку поверхневої форми, початкових проявів дистальної форми або одиничних ураженнях нігтів. В інших випадках застосовна і більш ефективна системна терапія.

До сучасних місцевим засобам лікування мікозу відносяться протигрибкові лаки для нігтів. Наприклад, Лоцеріл - препарат з дуже зручною схемою використання (достатньо одного разу на тиждень). Місцеву терапію проводять до повного клініко-мікологічного зцілення.

Системна терапія має на увазі використання наступних препаратів:
1) тербінафіну в таблетках (Ламізил або Екзифін) - при лікуванні оніхомікозу, який викликаний дерматофітами Trichophyton rubrum і Trichophyton mentagrophytes,
2) ітраконазол у капсулах (Орунгал) - при мікозі будь-якої етіології,
3) луконазол в капсулах (Дифлюкан) - це при зараженні дерматофітами та дріжджовими грибками Candida.

Екзіфін або Ламізил приймається протягом 6 тижнів і більше по 250 мг на добу при оніхомікозі кистей і від 12 тижнів при мікозі стоп. Орунгал призначається в режимі пульс-терапії по 200 мг 2 рази на добу протягом одного тижня з інтервалом у три тижні. Після чого цей цикл повторюється ще раз у випадку мікозу кистей і як мінімум двічі при оніхомікозі стоп.

Тривалість лікування будь-яким представленим препаратом повністю залежить від:
• клінічних форм мікозу,
• поширеності поразки,
• ступеня гіперкератозу під нігтем,
• ураженого нігтя,
• віку хворого.
Щоб розрахувати тривалість курсу, сьогодні користуються спеціальним індексом КІОТОС.

Комбіновану терапію призначають у тих випадках, коли недостатньо проведення системної терапії або вона має занадто велику тривалість. Дуже зручною та ефективною схемою проведення комбінованої терапії виступає наступна комбінація: 150 мг препарату Дифлюкан один раз в тиждень плюс одночасне або подальше застосування лаку Лоцеріл (теж раз на тиждень) до повного лікування.

Якщо ви виявили у себе оніхомікоз нігтів лікування вам слід проходити тільки у кваліфікованого дерматолога або трихолога. А ось який рецепт пропонує найпопулярніша передача про здоров'я.

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити