Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Що робити, якщо дитина проковтнула чужорідне тіло

За маленькими дітками потрібне око до очей. Особливо якщо мова йде про зовсім маленьких діток, які дуже цікаві в силу свого віку, і прагнуть дістатися до предметів, які становлять небезпеку для здоров'я. Природно, залишати таких крихт без нагляду ні в якому разі не можна, але, тим не менше, і без цього можуть виникати різноманітні ситуації, коли мама не надовго відвернулася. Добре, якщо ви вчасно помітили небезпечний предмет і забрали його у дитини або в разі якщо предмет великий і не дуже небезпечний. Але якщо це дрібна деталь, наприклад, гудзик, монетка, то, поза сумнівом, малюк засуне її собі в рот, а наслідки, як ви розумієте, можуть бути жахливими.

Якщо подібна ситуація виникла, то дорослі люди, які в цей час перебувають поруч, повинні знати, як саме слід діяти. Що ж потрібно зробити, якщо дитина проковтнула сторонній невеликий предмет?

Наприклад, грали ви зі своїм малюком в якусь рухливу гру або їли, але щось ваше чадо розвеселило, він зробив вдих і відразу ж закашлявся або схопив в руки невеликий предмет і в секунду відправив його в рот. Ви зрозуміли, що в рот щось потрапило. Що ж робити, якщо чужорідне тіло тепер заважає дитині дихати?

У разі якщо ви не бачили, що саме потрапило в рот малюка, добре подивіться, чи є у нього ознаки попадання стороннього тіла саме в дихальні шляхи?

Ознаки можуть бути такими: - дитині стало важко дихати, хоча півхвилини тому він радісно їв або ж грав з маленькими деталями;

- вдих став утрудненим і затягнутим;

- малюк став хапатися за шию руками;

- голос захрип або змінився тембр;

- під час вдиху дитина видає свистячий шум;

- з'явився сильний кашель, який супроводжується рясною блювотою;

- дихання стало сиплим і надто частим;

- якщо дитина здатна показати, де саме в нього болить, то він неодмінно поскаржиться на те, що біль за грудною кліткою;

- дитина задихається, губи придбали синій відтінок;

- ви бачите, що ваш малюк намагається кричати, сказати щось або ж заплакати, але у нього абсолютно нічого не виходить.

Ви можете бути впевнені, що у дитини щось застрягло в дихальних шляхах, тільки якщо своїми очима бачили, як злощасний предмет потрапив в рот, або спостерігаєте ознаки задухи або настання клінічної смерті.

Далі події розвиваються в двох варіантах сценаріями, що залежать від самопочуття малюка після того, як він проковтнув маленьке і небезпечне чужорідне тіло. Дитина або знаходиться в свідомості, кашляє або блює, або втратив свідомість і настала клінічна смерть.

Спочатку розберемо перший варіант. Що робити, якщо в рот попало чужорідне тіло, але ознак задухи поки немає? У переважній більшості випадків, в такий момент дитина судорожно і хрипко кашляє. Запам'ятайте рада: ніколи не бороніть такому кашлю. Так як саме завдяки йому дитина може сам виплюнути стороннє тіло і ніякі поплескування по спині не допоможуть в даній ситуації краще, ніж природний кашель. Тому не заважайте дитині, не змушуйте його припиняти кашляти і навіть не турбуйте його, нехай він спробує справитися сам.

У разі якщо пройшло кілька хвилин, а дитина все ще намагається відкашлятися, а його дихання, хоч і свистяче, але, тим не менш, стабільно і не переривається на тривалий час, при цьому шкірний покрив чада НЕ синіє, то необхідно прийняти наступні заходи. Викличте швидку допомогу і перенесіть малюка туди, де свіже повітря циркулює по приміщенню безперешкодно (кімната з великими вікнами, які можна відкрити, або балкон), і попросіть дитину гарненько покашляти. Якщо малюк знаходиться в позі, яка здається вам незручною або неприродною, не потрібно поправляйте малюка, так як в даний момент йому видніше, в якому становищі зручніше откашливаться. Переважно, щоб малюк стояв або в крайньому випадку, сидів, але якщо у нього немає сил тримати такий стан, то покладіть його на бік так, щоб він лежав стійко і не перевертався на спину. Чекайте приїзду фахівців, і ні на секунду не спускайте очей зі свого малюка, як тільки помітите, що його стан тільки погіршується, що дитина перестала кашляти, не може говорити і дихати або непритомніє, то будьте готові приступити до наступного етапу рятувальних заходів.

Якщо дитина втратила свідомість, без зволікання приступайте до дій. Природно, ви будете переживати і думати, що своїми діями можете погіршити ситуацію. Але відкиньте страхи, так як гірше вже не буде. І пам'ятайте, що на практиці «швидка допомога» не завжди швидка, а це значить, що в деяких ситуаціях, здоров'я і навіть життя дитини залежить саме від вас.

Спочатку вам потрібно перевірити, наскільки глибоко застрягло чужорідне тіло в горлі. Можливо, ви можете витягнути його самостійно, не чекаючи приїзду кваліфікованих фахівців. Щоб перевірити, покладіть малюка і добре відкрийте йому рот. Верхню щелепу тримайте вказівним пальцем однієї руки, а нижню фіксуйте великим пальцем іншої руки, цим же пальцем притиснувши мову, щоб він не провалився. Тепер добре огляньте ротову порожнину, може бути, ви побачите стороннє тіло і зможете його вилучити.

В даній ситуації є застереження: у разі якщо ви не бачите застряглий предмет, ні в якому разі не намагайтеся його дістати наосліп, оскільки є ризик того, що ви тільки погіршить ситуацію, проштовхнувши предмет ще глибше.

Подальші дії залежать ще й від віку дитини, оскільки наступним кроком буде спроба виштовхнути предмет з горла.

Дитині менше року

Покладіть дитину на руку, а саму руку на коліна. Голова повинна розташовуватися нижче тіла. Далі слід зробити п'ять акуратних, але сильних ударів між лопатками немовляти, бити слід підставою долоні, направляючи удари в напрямку від спини до голови.

Після цього покладіть дитину на спину, на свої коліна, знову опустіть його голову нижче тулуба. Після швидко зробіть п'ять натискань (вказівним і середнім пальцем руки) на грудну клітку, посередині, при кожному натиску опускайте грудину вниз приблизно на два сантиметри.

дошкільник

Дії приблизно такі ж, як і в попередньому випадку. Спочатку покладіть дитину на коліна, щоб тулуб було вище голови, а потім зробіть п'ять ударів долонею між лопатками. Після покладіть дитину на рівну поверхню і зробіть п'ять натискань на грудну клітку, але вже всій своєю долонею, опускайте грудину на три сантиметри.

школяр

Стоячи ззаду і трохи збоку від малюка, підтримуючи його рукою за груди, нахиліть його вперед. Зробіть п'ять ударів по спині між лопаток в напрямку знизу - вгору. У разі якщо не допомагає, то приступайте до наступних заходів. Станьте позаду, обхопіть чадо за талію. Один кулак притисніть між пупком і початком грудини, другою рукою добре обхопіть кулак. Виконуючи п'ять натискань, направляючи їх і вгору, і всередину одночасно.

Якщо стан дитини таке, що він не здатний стояти, прийміть такі заходи. Покладіть його на рівну поверхню (переважно на підлогу), оскільки вам буде необхідно простір для рухів. Встаньте на коліна над дитиною, затисніть колінами його ноги. Складіть свої долоні одна на одну і покладіть їх на ділянку тіла між нижнім кінцем грудної клітини і пупком, після зробіть п'ять сильних поштовхів, натиск повинен бути в напрямку вгору і всередину.

Удари і поштовхи, які здійснюються вами, замінюють кашель, так як призводять до появи тиску в дихальних шляхах, а отже - можуть виштовхнути назовні застряглий предмет. Тому через кожні п'ять ударів по спині і п'яти натискань на грудину перевіряйте порожнину рота, так як там може з'явитися злощасний чужорідний предмет

Серцево-легенева реанімація

У разі якщо ваші дії не призвели до виштовхування стороннього тіла з дихальних шляхів, а дитина починає втрачати свідомість, припиняється дихання, то потрібно приступати до серцево-легеневої реанімації.

Що ж це таке? Це - ряд дій, спрямованих на те, щоб вивести людину зі стану клінічної смерті.

Як же визначити наступ клінічної смерті? Є три ознаки, що вказують на це, - відсутність дихання, втрата свідомості, відсутність кровообігу. Зазначені фактори, є сигналом про необхідність здійснення серцево-легеневої реанімації.

Що вам слід зробити, коли настала клінічна смерть через те, що дитина проковтнула чужорідне тіло? Якщо вдома одна, то кричіть і кличте когось на допомогу. Реанімацію починайте відразу ж, знайте, що у вас є тільки лише 5-8 хвилин на те, щоб змусити дихати, інакше настане біологічна смерть, а дороги назад вже не буде.

Після хвилини активних реанімаційних дій відірвіться на секунду, щоб викликати швидку, а потім знову продовжуйте реанімацію, поки на допомогу не приїдуть фахівці. У разі якщо з вами в будинку є ще хтось, то доручіть виклик «швидкої допомоги».

Три етапи серцево-легеневої реанімації, не втрачайте з виду послідовність їх виконання, оскільки це дуже важливо.

Перший етап - це звільнення дихальних шляхів від стороннього предмета;

Другий етап - це виконання штучного дихання;

Третій етап - це масаж серця.

Ми вже наголошували, що потрібно зробити для того, щоб витягти з дихальних шляхів предмет. Коли переконаєтеся в тому, що в горлі більше нічого чужорідного немає, то можете сміливо приступати до штучного дихання (якщо ваша дитина після звільнення від стороннього тіла так і не почав дихати). У разі якщо не вийшло дістати предмет, то серцево-легеневу реанімацію здійснювати заборонено, оскільки штучне дихання проштовхне далі небезпечний об'єкт.

Якщо дихальні шляхи звільнені, то покладіть малюка на підлогу і закиньте його голову, трохи підніміть підборіддя, так ви відкриєте дихальні шляхи і вони будуть готові до пропускання кисню. Зніміть обов'язково одяг, в разі якщо вона заважає нормальним рухам грудної клітини, якщо ви самі дуже сильно хвилюєтеся і не можете швидко і дбайливо зняти речі, то без роздумів розірвіть або розріжте їх.

Техніка виконання штучного дихання. Початкове положення-малюк лежить на твердій і рівній поверхні з закинутою голівкою, підборіддя, відповідно, піднятий, а рот відкритий. Тепер зробіть вдих, а сам видих виконайте в ротик і ніс дитини, накривши їх зверху своїми губами. Якщо дитина старше, і ви фізично не здатні видихнути в два отвори одночасно, то просто затисніть ніс, і робіть штучне дихання рот в рот. У разі якщо з якихось причин (наприклад, судома) вам не вдається відкрити рот дитині, то слід виконувати дихання рот в ніс, але це лише в разі якщо розімкнути губи не представляється можливим.
Вдувати повітря в легені потрібно протягом півтора секунд і ніяк не більше, пам'ятайте, що у дитини досить маленькі легкі. Пам'ятайте і те, що після кожного виходу груди дитини обов'язково повинна підніматися. Після скоєння п'яти видихів, слід зупиниться і подивитися на те, як грудна клітка опускається на своє місце. У разі якщо помітили, що груди ніяк не рухається, то спробуйте сильніше закинути голову і здійснити знову п'ять видихів. Якщо після застосування такого заходу грудна клітка так не прийшла в рух, то висновок тут один, в дихальних шляхах все таки щось серйозно застрягло. Спробуйте знову витіснити стороннє тіло з горла малюка.

У разі якщо вам таки вдалося привести все в норму, і нарешті-то грудна клітка стала підніматися після вдування повітря, а потім опускатися, то можна приступати до завершального етапу серцево-легеневої реанімації, а саме до масажу серця.

Важливо знати: під час виконання масажу серця дитина обов'язково повинна лежати на рівній, твердій поверхні, ця умова є обов'язковою. Місце, на яке потрібно тиснути, - одне для всіх, а саме - середина грудної клітини, незалежно від того дитина це або доросла людина.

Якщо дитина до року, тоді натискання слід здійснювати вказівним і середнім пальцями руки, якщо дитина старше - однією рукою або двома.

Кожен поштовх повинен опускати грудну клітку приблизно на третину. Тиснути слід дуже часто, роблячи приблизно сто поштовхів в хвилину. Один рахунок дорівнює двом руху масажу, натиск на клітку і подальше відпускання грудної клітини (ці рухи повинні займати приблизно однаковий проміжок часу, не потрібно затягувати або прискорювати натиск і відпускання).

Коли зробите тридцять рахунків масажу - зупиніться. Закиньте голову і підніміть підборіддя дитини, виконайте штучне дихання, роблячи два вдиху в легені. Стандартне співвідношення: тридцять рахунків масажу на два видиху в легені.

У разі якщо ви маєте хвороба, що заважає робити штучне дихання, то це абсолютно не привід відмовитися від масажу серця. Точно так же, як і в разі, якщо ви ослабли фізично і не можете з такою швидкістю тиснути на грудну клітку, краще зменшіть темп, але не опускайте руки. Закінчити масаж можете тоді, коли з'являться фахівці або в разі, якщо малюк вже почав дихати.

Як стало ясним, вихід із ситуації, коли дитина проковтнула невеликий чужорідний предмет, і він закупорив його дихальні шляхи, залежить лише від швидкості вашої реакції. Запам'ятайте два простих правила: краще робити хоч що-небудь, ніж не робити нічого, ну і, звичайно ж, слід знати послідовність реанімаційних заходів, щоб допомогти дитині. Материнський інстинкт - він, звичайно ж, сильний, але в небезпечних і критичних ситуаціях цілком може «злякатися», і ось тоді доведеться покладатися виключно на те, що знаєте самі. Потрібно розуміти, що в подібних випадках абсолютно немає часу на прочитання якихось інструкцій, дзвінків для отримання допомоги, оскільки життя дитини висить на волосині. Отже, план проведення реанімації потрібно чітко знати.

Будьте уважними до дітей, особливо якщо вони дуже маленькі, оскільки тільки строгий контроль допоможе уникнути виникнення небезпечної для життя ситуації.

Додати коментар


Захисний код
Оновити