Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Розвиток музичного слуху у дитини

Розвиток слуху малюка починається ще у внутрішньоутробному періоді, коли він знаходиться у мами під серцем. Дитина здатна досить бурхливо заявити про те, що музика йому не подобається і навпаки, умиротворено погладжувати маму, якщо звуки йому приємні. Зрозуміло, вже в цьому віці можна формувати у малюка музичний смак. Намагайтеся захистити дитину від гучних звуків, від великої кількості ударних інструментів, від верескливого співу. Ваше головне завдання - не налякати малюка, тому краще зупинитися на класичній музиці. («Дитячий альбом» П.І.Чайковського, струнні концерти А.Вівальді, ранні симфонії В.А.Моцарта).Новонародженому дитині частіше включають музику для засипання. Однак не варто цим обмежуватися - адже кожна подія протягом дня можна обіграти за допомогою музики - умивання, годування, переодягання. Тут приходить на розум безмежна розмаїтість музичного фольклору - поспівки, Пестушко, примовки. Ну, а кращим музичним інструментом стане, без сумніву, мамин голос. Таке «побутове» застосування музики в майбутньому дозволить дитині легко зрозуміти настрій мелодії.

Коли малюк почне ходити, можна приділити більше уваги розвитку почуття ритму. Учіть дитину притупувати, присідати в такт музиці. Тримайте малюка за руки, якщо йому на перших порах страшно підняти ніжку. Обов'язково стежте за тим, щоб темп музичного твору був стриманим. Відмінно підійдуть запису російських народних танцювальних («Ах ви сіни», «Калинка»).

Однорічний малюк вже цілком здатний грати на найпростіших музичних інструментах - це можуть бути дерев'яні ложки, барабан, дзвіночок. Познайомте його з металофоні, покажіть, як грати на сопілці. Наспівуючи нескладні мелодії, заохочуйте малюка до звуконаслідування. Це не тільки буде розвивати мелодійний слух дитини (тобто здатність до чистого інтонуванню надалі), але і розвине його мовний апарат, підготує до вимови складних звуків. Показуючи малюкові, які звуки видають тварини, намагайтеся використовувати максимально широкий діапазон. Наприклад, звуки, які видає корова, ведмідь, слон, вимовляєте низьким голосом і спонукайте дитину повторювати за вами. Звичайним, спокійним голосом показуйте, як нявкає кішка, як гогочуть гуси. Щоб зобразити писк миші, цвірінькання горобця, тявканье маленького щеняти, постарайтеся говорити у високому регістрі. Так ви легко і невимушено, без складних роз'яснень навчіть малюка відрізняти високі і низькі звуки.

Зверніть увагу дитини на різну швидкість мелодій - музичний темп. Можна просити дитини крокувати під повільну музику, а потім поставити раптом швидку. Малюк зрозуміє, що розмірені кроки потрібно змінити на біг або стрибки.

Ігор для розвитку музичного слуху безліч. Наведемо деякі з них. Грунтуючись на цьому прикладі, придумайте свої ігри, які підходять саме вам і вашому малюкові. 

1 рік. «Пташка» Іграшкова пташка літає, співає маминим голосом будь-яку пісеньку. Потім сідає на долоньку малюка і починає «клювати» зернятка. Те ж повторюється з іншою ручкою.

2 роки. «Брязкальце». Мама і малюк під музику дзвенять брязкальцями (намагайтеся, щоб крихта потрапляв у такт). Музика обривається - і брязкальця перестають шуміти. Через деякий час малюк діє вже без допомоги мами, уважно прислухаючись - чи звучить музика?

3 роки. «Що звучить?». Для цієї гри потрібні різноманітні предмети побуту (металева, скляна і глиняний посуд, дерев'яний стілець, пластмасовий гребінець, стопка паперу - все, що підкаже вам фантазія). Спочатку постукайте разом з малюком з кожного предмета (припустимо, ложкою). Потім малюк відвертається (або ви ховаєтеся за ширмою) і називає предмет, з якого ви витягаєте звук.

4 роки. «Людина-оркестр». Мама виконує пісеньку (за сюжетом потрібна велика кількість персонажів). Ідеально підійде «Тінь-тінь-потетень». Перед дитиною лежать різні музичні інструменти (наприклад, бубон, дзвіночок, брязкальце, сопілка і т.п.). Кожному звірові (ведмідь, лисиця, коза, їжаки, блохи) дитина підбирає музичний інструмент на свій смак. Під час виконання дитина уважно прислухається до зміни персонажів і використовує той чи інший музичний інструмент.

Для п'яти-шестирічного дослідника підійдуть ігри, що вимагають вдумливості і кмітливості. Наприклад, можна експериментувати з рівнем води в скляних стаканах, вибудовувати їх по порядку (спочатку - найбільш наповнені), намагатися виконати на них улюблені мелодії.

Розвивати почуття ритму можна за допомогою гри «Вгадай ритм». Прохлопать (протопати, прощелкала) улюблену пісеньку дитини, нехай він з радістю її відгадає! Потім можна ускладнити завдання, згадавши не найбільші популярні мелодії, можливо, щось з раннього дитинства вашої дитини. Тим самим розвивається не тільки почуття ритму, а й музична ерудиція - дитина охоче буде знайомитися з новою музикою, аналізувати її. І при нагоді прохлопать вам складну музичну загадку! Практика показує, що в цю гру охоче і з щирим інтересом грають дорослі, тому сміливо залучайте тата, бабусь і дідусів. Можливо, розвиваючи музичний слух дитини, ви захопитеся і ненароком придумаєте нову сімейну традицію!

Додати коментар


Захисний код
Оновити