Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Вітаміни в продуктах харчування

Вітаміни в продуктах харчування - основне джерело корисних речовин для організму людини. Всі ми знаємо, що щодня в їжу повинні включатися ті продукти харчування, утримання в яких вітамінів найбільше, і вони знаходяться в тому стані, який забезпечує їх максимальне всмоктування і засвоєння людським організмом. Для збереження здоров'я потрібно не тільки знати все про вітамінах в продуктах харчування, а й уміти визначати правильно ознаки їх можливої нестачі, а також знати, чим такий дефіцит можна заповнити.Про наявність в їжі якихось спеціальних речовин, які, крім білків, жирів і вуглеводів всмоктуються в організмі з продуктів харчування було відомо давно. Дослідним шляхом їх існування підтвердив в 1880 році російський біолог Микола Лунін, а польський фізіолог Казимир Функ в 1911 році вперше зміг виділити таку речовину в кристалічному вигляді і назвав дану речовину вітаміном (від поєднання латинських слів vita і amine - дослівно: білок життя). Подальші дослідження Фредеріка Хопкінса і Християна Ейкман, які довели, що ці речовини не містять білкової групи, принесли їм Нобелівську премію з хімії в 1929 році.

На сьогоднішній день науці відомо більше п'ятнадцяти вітамінів. Частина з них є жиророзчинними і для їх всмоктування в організмі необхідна наявність жирів, переважно рослинного походження. До них належать вітаміни А, D, Е і К. Їх відмітною здатністю є те, що вони можуть накопичуватися в організмі в жировій тканині і клітинах печінки, і тому в організмі є постійне депо цих вітамінів. Внаслідок цього, в організмі може розвиватися як дефіцит, так і надлишок жиророзчинних вітамінів.

Інші вітаміни в продуктах харчування є водорозчинними. Вітаміни в продуктах харчування не можуть накопичуватися в тканинах людського організму, проте схильні швидко розкладатися і виводитися з організму, не створюючи депо, тому ознаки дефіциту цих вітамінів, внаслідок порушення всмоктування або засвоєння з їжі, розвиваються значно швидше. Для цих вітамінів надлишок характерний.

Вітаміни в продуктах харчування мають величезне значення для організму людини. Основне значення їх зводитися до того, що, не вступаючи самостійно в хімічні реакції у вигляді діючої речовини, ці сполуки виступають у ролі каталізаторів обмінних процесів. У зв'язку з тим, що можливість синтезу вітамінів в організмі практично неможлива (утворюються тільки жиророзчинні вітаміни), існує щоденна необхідність надходження вітамінів з продуктами харчування.

Вітаміни в продуктах харчування мають добову дозу необхідну для нормальної роботи організму. Вона вимірюється в міліграмах, але при дефіциті вітамінів у продуктах харчування патологічні зміни в організмі розвиваються дуже швидко.

При дефіциті в організмі будь-якого з вітамінів розвивається гіпо-або авітаміноз, залежно від ступеня нестачі цього вітаміну в організмі.

При дефіциті вітаміну А (ретинолу) в продуктах харчування, виникають скарги на відчуття сухості шкіри і слизових, ламкість і сухість волосся, на нігтях виникають виражені поперечні борозенки, з'являються скарги на порушення сутінкового зору (куряча сліпота), потім до цих ознак додаються симптоми гастриту , з'являється пронос і порушення фізичного або психоемоційного розвитку, особливо в дитячому віці.

При дефіциті вітаміну D (кальциферол і його похідних) в продуктах харчування, з'являються скарги на судоми і уповільнення психоемоційних реакцій, з'являються ознаки розм'якшення кісток скелета або в дитячому віці виникає рахіт.

При дефіциті в продуктах харчування вітаміну Е (токоферолу) виникає виражена м'язова слабкість, підвищена проникність і ламкість капілярів, можливий розвиток безпліддя.

При дефіциті в продуктах харчування вітаміну К (филлохинон) розвиваються порушення згортання крові і з'являються кровотечі і синці при незначних травмах.

При нестачі в продуктах харчування вітаміну Н (біотин) з'являються ознаки ураження шкіри і слизових у вигляді набряклості, відчуття лазіння мурашок під шкірою, з'являються болі в ишцах, хиткість ходи, може розвиватися виражена депресія.

При дефіциті в продуктах харчування вітаміну С (аскорбінової кислоти) знижується імунітет, з'являється виражена слабкість, кровоточивість ясен, при авітамінозі виникає цинга.

При нестачі в продуктах харчування вітаміну В1 (тіамін) з'являються порушення з боку нервової системи, з'являються дратівливість, апатія, порушення руху, знижується пам'ять на поточні події, можлива поява запорів.

При нестачі в продуктах харчування вітаміну В2 (рибофлавін) з'являються запалення язика, заїди в кутах рота, виникають скарги на погіршення зору, свербіж в очах, постійна сльозотеча. Крім цього, може з'явитися тривала і стійка до лікування анемія, виникає хиткість ходи.

При дефіциті в продуктах харчування вітаміну В5 (пантотенової кислоти) можуть з'явитися ознаки раннього облисіння, рясне посивіння волосся, можливо поява болю в суглобах і розвиток вираженого артриту, який погано піддається лікуванню.

Додати коментар


Захисний код
Оновити