Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Роль суспільства у розвитку шопомании

Дуже часто психологічні проблеми пов'язані з відносинами в суспільстві. Людина може почати займатися шопінгом, щоб довести оточуючим, що він ні в чому їм не поступається, а навіть перевершує їх усіх. В результаті робиться велику кількість безглуздих покупок.

Дуже часто суспільство нав'язує людині ті чи інші стереотипи мислення у відповідності з його уявленнями про ситуацію в країні чи певному соціальному колі. З часом ці стереотипи міняються, люди отримують нові установки. Нижче розглянуті деякі з них.

 

Страх, що певний товар може зникнути

Цей стереотип зародився ще в радянські часи, коли дефіцит товарів був звичайним явищем. Коли з'являвся якийсь дефіцитний товар, люди вистоювали довгі черги і у великих кількостях купували товар, знаючи, що можуть ще довго не побачити його на прилавках. Так було з туалетним папером, ковбасою, шоколадними цукерками, джинсами, електронною апаратурою, побутовою технікою та ін

На думку психологів, страх раптового зникнення товару досі живе у підсвідомості росіян. Хоча прилавки магазинів давно ломляться від закордонних та вітчизняних товарів, неусвідомлений страх продовжує підштовхувати людей купувати більше, ніж їм потрібно в господарстві і побуті. Саме тому до цих пір поведінку російські туристів в зарубіжних магазинах шокує іноземців, які порівнюють росіян з дикунами.

Спроба заповнити душевну порожнечу

Ця причина шопоголізму, на думку психологів, є однією з найбільш значних. Людина є мислячою, розумною істотою. Тому його внутрішньо не задовольняє життя, позбавлена творчості, духовних пошуків, ідей і т. п. В даний час у багатьох людей немає ідеї, яка надихала б їх до життя, задовольняючи духовні потреби душі. Та ідея, яка пропагується в суспільстві, є чисто споживчої. Сенсом життя оголошується досягнення матеріального достатку і соціального становища в суспільстві. Тому, коли люди починають заробляти непогані гроші, вони, не роздумуючи, витрачають їх на потрібні і непотрібні покупки.

Духовна порожнеча викликає в душі бажання заповнити її, інакше людина не відчуває сенсу у своєму існуванні.

Заповнюючи цей пролом в душі за допомогою матеріальних речей - одягу, приладів, машин, будинків і т. д., - людина заглушає почуття людської незадоволеності, але не позбавляється від нього. Ця внутрішня порожнеча постійно гризе душу, спонукаючи робити все більше і більше покупок, оскільки іншого шляху задоволення своїх внутрішніх потреб сучасна людина не знає. В ідеології як такої росіяни розчаровані. А західний світ привчає їх до сухого матеріалізму.

Таким чином, сучасна людина налаштований на те, щоб відразу взяти від життя якомога більше. Це стосується всіх сфер, у тому числі і пристрасті до покупок Н о в остаточному підсумку людина розчаровується у всьому. Рано чи пізно він приходить до депресій. Саме тому на Заході виникла необхідність у появі армії психоаналітиків, послугами яких користуються в основному багаті та успішні в матеріального життя люди.

Людина повинна отримувати духовну їжу, щоб не замінювати її речами.


Домінуюча роль засобів масової інформації

Засоби масової інформації завойовують все більш важливу позицію в сучасному суспільстві. Особливо сильний вплив на суспільну свідомість людей робить реклама в засобах масової інформації. Чим вище рівень якості сучасної реклами, тим сильніше її вплив на психіку людей, особливо тих, які схильні до тієї чи іншої залежності. На даний момент можна говорити про справжній рекламному тероризмі людської психіки.

Реклама впливає на людину звідусіль: з барвистих плакатів, рекламних щитів, магазинів на дивані, газетних і журнальних сторінок, інтернет-сайтів, з телевізійних програм і радіотрансляцій. Реклама постійно розповідає казки про яскравому, барвистому світі, повному задоволення, радості і щастя. Люди знають, що це все вигадка, але постійне навіювання має вражаючі результати. Люди, навіть розуміючи марність і непотрібність пропонованих товарів, відправляються робити покупки

За допомогою засобів масової інформації реклама впливає на емоції людини, збуджує у нього бажання купувати (не щось конкретне, а взагалі), заводить його. Виробники зацікавлені у створенні за допомогою реклами армії шопоголіків, які будуть, не замислюючись, скуповувати їх товар. Те, що в Росії шопоманія поки ще не вважається хворобою, сприяє діяльності реклами по зомбуванню споживачів. Суспільству нав'язується позиція - шопінг це добре, і чим його більше, тим краще. В результаті у людини навіть думки не виникає звернутися за допомогою до психотерапевта.

Таким чином, засоби масової інформації виховують смаки людей, формують у них різні страхи і комплекси неповноцінності, відкривають шлях до щастя і досконалості через гаманець. Люди починають вірити, що за допомогою покупок вони стануть привабливішими, будуть подобатися оточуючим, мати багато друзів, досягнуть успіху в будь-якій справі. Для цього потрібно тільки-до упіть якомога більше насолод, шоколаду, пива, дезодорантів, губної помади, суконь, костюмів, гарячих путівок і т. д.

Але все це лише ілюзія щастя, нічого спільного з ним не має.

Суспільство споживання

В даний час російському суспільству нав'язано думку, що основною потребою сучасної людини є трата грошей. У зв'язку з цим пропонується і нова ідеологія, яка підтримує цю цінність. Навіщо працювати, якщо не можеш витратити гроші, - говорять про бережливе людині. Якщо витрачаєш гроші, значить, ти відбувся в житті! Якщо ти можеш купити дуже дорогу річ, значить, тобі в житті супроводжує успіх! Таким чином саме суспільство, формуючи потребу витрачати гроші, сприяє розвитку та поширенню шопоманії. Більшість інформації, одержуваної людиною, підтримує ідею про те, що гроші обов'язково потрібно кудись витратити: на покупку дорогого вбрання, автомобіля, вілли і т.д. Якщо у людини немає таких великих можливостей, йому пропонується хоча б подивитися на це життя в барвистих журналах, по телебаченню і т. д. Слухаючи подробиці про красиве життя, людина має можливість відчути свою причетність до неї. Це називається гламурної ідеологією.

Але при цьому в підсвідомості людини виробляється прагнення до такого життя. Всі його зусилля в житті починають зводитися до того, щоб заробити якомога більше грошей і витратити їх на придбання цієї красивого життя, показаної йому на кольорових картинках.

Люди, які потрапляють в шопінг-залежність, зазвичай мають якісь комплекси, пов'язані з положенням в суспільстві. Багато з них відчувають свою невідповідність існуючим в суспільстві стандартам успішного життя. Цей комплекс формується саме завдяки описаній гламурної ідеології, переважаючою в сучасному суспільстві.

Споживчі кредити

Поява можливості брати в банках кредити на великі суми стало ще одним фактором, що сприяє формуванню шопоманії. Особливо це стосується людей із середнім і навіть малим достатком, які складають більш численний клас, ніж заможні люди.

Отримання кредитів спростилося настільки, що люди можуть їх отримати протягом кількох хвилин. Такий легкий спосіб отримання грошей втягнув у шопінгових залежність багатьох чоловіків і жінок.

Усвідомлення свого психічного стану приходить тільки тоді, коли настає час розплачуватися по кредиту. Нагромаджені борги призводять до розвалу сімей. Людина занадто пізно озирається на скоєне. Часто за борги людині доводиться розпродавати все своє майно, в тому числі і квартиру.

Свята

Спалахи шопоманії можуть бути спровоковані різними святами. Саме у святкові та передсвяткові дні реклама досягає піку своєї активності. На населення буквально обрушується шквал реклами, яка кричить про святкових розпродажах і великі знижки. Дуже часто серед споживачів починається ажіотаж, який створюється штучно.

У людей виникає підвищений інтерес до покупок. Це, в свою чергу, залучає інших, менш схильних шопінгової пристрасті людей. Спрацьовує ефект натовпу, описаний вище. Люди ходять від магазину до магазину в пошуках дешевих товарів, побоюючись, що їм не дістанеться потрібних речей.

У цей час спрацьовує також і дрімаючий у підсвідомості страх зникнення пропонованого товару. Адже через один або декілька днів цей товар уже буде коштувати дорожче. За такою низькою ціною його не буде. Тому в шопінг залучається все більше людей. І більшість з них роблять поряд з потрібними безліч непотрібних придбань тільки з жадібності. Їм не потрібен цей товар, але ж він коштує дешевше, ніж зазвичай.

Шопінг супроводжується радісним збудженням, властивим будь святковому настрою. Згодом деякі споживачі починають звертатися до шопінгу, щоб штучно створити у себе відчуття свята. Їм здається, що чим більше вони куплять речей, тим щасливіше і радісніше вони будуть себе почувати, до них повернеться святковий настрій. У гонитві за цим результатом вони будуть все більше впадати в шопінгових залежність.

Це особливо стосується тих людей, які живуть одноманітною, безрадісною життям, не мають хобі та захоплень. Єдиним просвітом у цій сірості є свята, тому що в цей час людина може перебувати серед радісних мас людей і заражатися їх настроєм. Однак треба вміти розпізнавати справжню особистісну проблему, а не влаштовувати гонку за постійно вислизає святом.

Додати коментар


Захисний код
Оновити