Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Хвилювання, тривога, страх і фобії

Кожна людина відчував почуття тривоги не один раз. Але як відрізнити нормальну реакцію на потенційну небезпеку і роздирання себе і своє оточення за різними надуманими приводами? У даній статті ми розповімо вам про тривозі, страху і фобії.

Досить часто тривога є емоційною реакцією на якусь важку ситуацію, в такому випадку,почуття природно і нормально. Вся суть в тому, що почуття страху, як і прояв будь-яких інших емоцій, є важливою складовою виживання, про це подбала природа.

 

У разі якщо б не було тривоги і страху, то організм неможливо було б швидко підготувати, щоб зреагувати на загрозу, яка виникла раптово.Коли людина не встигає все зважити і добре обдумати, а на тривалі міркування і аналіз просто немає часу, то включається інстинкт самозбереження. Саме він допомагає діяти за отлаженному чіткому алгоритму, де для організму все розписано, як і що саме робити, і вся ця програма спрацьовує на рефлекторному рівні.

Страхи, культивовані нами

Трапляється й так, що наша тривога істотно перевершує ситуацію, завдяки якій вона з'явилася. У такому випадку тривога заважає і різко погіршується якість життя. І в нинішній ситуації це вже не тривога, а страх.

Страх є більш конкретною, предметної емоцією.Тривогу можна порівняти з командою попередньої бойової готовності, мобілізуючої організм. Подібна мобілізація супроводжується підвищенням тонусу м'язів, посиленням функціонування внутрішніх органів і систем, які відповідають за активну санкціонування захисту організму. Страх можна порівняти з сигналом «Увага! Нас атакують! Рятуйтеся,всі хто може ... ». У деяких випадках страх надає паралізує вплив на тіло і розум людини. Сумно в даній ситуації те, що в подібних випадках ми є і «удавами», і тремтячими «кроликами».

Страх, який не відповідає зовнішнім обставинам, по суті своїй, є шкідливою звичкою,запускається розумової програмою (як програми, що працюють в комп'ютері). Такий страх є своєрідним «комп'ютерним вірусом», який закинутий в голову «доброзичливцями», або за своєю помилки. Людина народжується без почуття страху, ми можемо спостерігати, як дитині не страшно доторкнутися до вогню або змій, спіткнутися,впасти і багато інше. Страхи з'являються тільки лише з отриманим досвідом. Ось людина і починає шукати «куди б соломки підстелити» і «як би чого не сталося», замість того щоб насолоджуватися життям. Від новоспечених знайомих ми неодмінно чекаємо підступу, від вірних друзів очікуємо зради, від половинки таємницею зради,від начальника швидкого звільнення, в ожеледь обов'язкового падіння. І все це може викликати падіння реальне, оскільки паралізовані страхом м'язи дуже погано слухаються, а мозок прагне виконати закладену в нього негативну програму. У разі якщо задатися метою знайти вада в чомусь або в комусь, щоб підтвердити свої побоювання, будьте впевнені,ви неодмінно знайдете те, що так старанно шукаєте.

Терзання

Коли паніка, тривога, страх стають сильними і систематичними, вони перетворюються в фобії. Фобія є стійким і необгрунтованим страхом перед певними предметами, діями чи ситуаціями. Людям, які страждають фобіями,властиво відчувати страх навіть від однієї думки про те, що їх лякає. У більшості випадків вони відчувають себе цілком комфортно в ситуації, коли вдається уникнути лякаючого фактора і думок про нього. При цьому переважна більшість людей розуміють, що страх абсолютно не обгрунтований.

Не слід думати, що страхам схильні виключно «психи».Кожен з нас має свої ситуації або предмети, що вселяють хвилювання. І це нормально, коли певні речі засмучують нас більше за інших, можливо і те, що в різні етапи життя стануть з'являтися різні фактори, які лякають. У чому ж полягає відмінність між страхом і фобією? Приміром, відміну нормального страху перед зміями від фобії?У загальноприйнятої класифікації хвороб зазначено, що фобія носить більш виражений і стійкий характер, і бажання уникати предмета чи ситуації більш велике. Люди мають фобії піддаються такому високій напрузі, що просто неможливо боротися, оскільки паніка, тривога, страх беруть контроль над людиною.Це може дуже згубно позначитися на особистому, соціальної чи професійної життя людини. Приміром, страх літати на літаку або пересуватися в метро може сильно ускладнити життя. Крім того, усвідомлення того, що являєшся «не таким, як усі», далеко не кращим чином позначається на світовідчутті людини, яка страждає фобією.У психотерапії виділяють групу тривожно-фобічних розладів, коли тривога спровокована виключно або переважно певними ситуаціями або об'єктами, які не представляють небезпеки на даний момент. Дані ситуації намагаються уникати, але якщо не вдалося, то виникає відчуття страху,варіюється від легкого дискомфорту до жаху. Стурбованість може концентруватися на окремих відчуттях, які висловлюються в серцебитті або відчутті нудоти і поєднується зі страхом смерті, можливості втратити самоконтроль або навіть збожеволіти. Характерно те, що тривога не зменшується від розуміння того,що іншим дана ситуація не здається небезпечною або загрозливою. Лише одне представлення своєї фобії викликає тривогу.

Фобії істотно знижують якість життя, вони широко поширені в суспільстві. Відповідно до недавніх досліджень,більше десяти відсотків населення країн світу страждають фобіями в даний час і приблизно чверть населення перенесло певною мірою фобічні розлад. За даними статистики, у жінок фобії зустрічаються в два рази частіше, ніж у представників сильної половини людства.

Улюблені страхиУ сучасній класифікації хвороб фобії прийнято поділяти на категорії: агорафобія, соціальні фобії, специфічні фобії, панічний розлад, генералізований тривожний розлад та інші.

Агорафобія в перекладі з грецької мови означає «страх ринкової площі».Подібні проблеми зустрічалися і описувалися ще в Стародавній Греції і Стародавньому Єгипті. В даний час термін «агорафобія» вживається в більш великому сенсі, тому що тепер він включає боязнь не просто відкритих просторів, а й подібним до них ситуацій, таких, як попадання в натовп і відсутність можливості повернутися в безпечне місце.Тому на сьогодні термін включає в себе сукупність взаємопов'язаних фобій: страх вийти з дому, піти в магазин, в громадські місця або подорожувати у поїздах, автобусах, літаках і т.д.

У чому ж причина того, що люди відчувають постійне хвилювання, страх і фобії, бояться без супроводу залишати будинок,користуватися громадським транспортом і з'являтися в громадських місцях? У переважній більшості випадків вони бояться появи хвилюючих їх симптомів (які зв'язуються із загрозою для здоров'я або життя), наприклад, запаморочення, переднепритомний стан, прискорене серцебиття, утруднене дихання. Побоювання істотно посилюються думками,що людина не зможе впоратися з відчуттями або не зможе отримати своєчасну професійну допомогу.

В особливо важких випадках люди стають заручниками страху в своїх будинках. Вони не здатні утриматися на роботі, втрачають друзів і т.д. Пацієнти, які мають агорафобія, часто перебувають у депресії.

Панічна атака

Безліч людей,страждаючих агорафобією чи іншими фобіями, відчувають раптові спалахи жаху, іменовані панічними атаками. У переважній більшості випадків, напади паніки спостерігаються кілька разів на тиждень, хоча бувають випадки, що це відбувається кілька разів на день або кілька разів на рік. Люди, які перенесли це важкий стан,дуже часто звертаються за медичною допомогою, оскільки вважають, що у них серцевий напад або інсульт. В даному випадку, переконавшись, що у пацієнта відсутня соматична патологія, лікар відправляє його додому, просто радячи відпочити, прийняти заспокійливе, але цього мало, щоб позбутися страху. Тим більше що є вірогідність того,що панічна атака знову повториться.

Переживши стрес, пов'язаний з панічною атакою, людина намагається уникнути його, і агорафобія стане посилюватися. Людина стурбований тим, щоб раптово «не вмерти» або «не зганьбитися», а це призводить до того, що розум повністю підкоряється недугу.Людина все більше занурюється в стан тривоги і фобія починає диктувати спосіб життя, змушуючи людину сидіти вдома, щоб не зустрічатися зі страхом.

Бажання уникнути ситуацій, в яких може опанувати паніка, здатне спровокувати людини вести таке життя, як ніби дані напади відбуваються постійно.Нав'язливий страх ще відомий під назвою страху очікування. Подолання даної страху відіграє важливу роль в лікуванні від панічного неврозу. Позбутися від панічних атак, як би страхітливо вони не виявлялися, допомагає усвідомлення того факту, що вони не є ознакою загрозливого життя порушення здоров'я. Напад паніки з усіма його симптомами є всього лише підвищеною реакцією на психічні або тілесні перевантаження, а від цього не застрахований ніхто. Незважаючи на те, що час панічного нападу виникло стан неприємно і труднопереносимиє для людини, сам по собі він не становить небезпеки.Приступ панічної атаки не веде до появи ускладнень, втрати контролю над собою або ж божевілля.

Додати коментар


Захисний код
Оновити